فراخوان «حمایت ویژه بنیاد ملی علم ایران از مطالعات مرتبط با محرومیت‌زدایی در برنامه ملی آبادیران»

این فراخوان از طرح‌های پژوهشی، طرح‌های پسا دکتری و رساله‌های دکتری حمایت می‌کند. این فراخوان از ۱۶ خرداد تا پایان سال ۱۴۰۳ باز می‌باشد.

توضیحات فراخوان

بنیاد ملی علم ایران در نظر دارد با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، تحت برنامه ملی «آبادیران» از طرح‌های مرتبط با محرومیت‌زدایی، به طور ویژه حمایت نماید. این برنامه در راستای استفاده از توانمندی‌های زیست‌بوم نوآوری و فناوری کشور و با هدف توانمندسازی مناطق کمتر برخوردار و اقشار محروم طراحی شده و در راستای تحقق پیشرفت و آبادانی کشور به دنبال راهکارهای رفع چالش‌های مناطق محروم و روستایی است.

حوزه‌های اولویت‌دار

اولویت این فرخوان با طرح‌هایی است که موضوع آن‌ها به صورت عملیاتی و مرتبط با یک مسئله مشخص در یک منطقه محروم کشور نگارش و به بنیاد ملی علم ایران ارسال شود که پس از داوری و پذیرش، مورد حمایت ویژه قرار می‌گیرد. موضوع طرح باید با ذکر نام دقیق منطقه و کاملاً به صورت بومی آن منطقه تعریف شود و تعریف طرح با عناوین کلی (حتی اگر از مشکلات کشور باشد) در چارچوب این فراخوان قرار نمی‌گیرد. به عنوان نمونه طرحی با موضوع وضعیت آلودگی آب چاه‌های یک شهرستان خاص یا ارائه راهکار برای رفع آلودگی آن، یا بررسی و ارائه راهکار در مورد حاشیه‌نشینی در یک منطقه مشخص با داده‌های میدانی در این فراخوان قابل ارسال است. شایان ذکر است که منطقه مورد پژوهش باید دارای ویژگی‌های مناطق محروم کشور باشد و به تأیید دبیرخانه برنامه آبادیران در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری برسد.

واجدین شرایط

این فراخوان از طرح‌های پژوهشی، طرح‌های پسا دکتری و رساله‌های دکتری حمایت می‌کند. مجری طرح پژوهشی در این فراخوان باید عضو هیئت‌علمی دانشگاه یا مراکز پژوهشی- تحقیقاتی کشور باشد. مسئول طرح در دوره پسادکتری باید حتما عضو هیئت‌علمی دانشگاه یا مراکز پژوهشی-تحقیقاتی کشور بوده و دارای مرتبه علمی حداقل دانشیار در رشته مرتبط با پروپوزال ارائه شده باشد. در مورد رساله‌ها، دانشجوی دکتری آزمون جامع خود را با موفقیت گذرانده باشد. از تاریخ دفاع از موضوع رساله دکتری تا ثبت پیشنهاده تحقیقاتی در سایت بیشتر از یک سال و از زمان شروع دوره دکتری دانشجو بیشتر از سه سال تحصیلی نگذشته باشد. لازم به ذکر است که پژوهشگر باید نسخه نهایی پیشنهاده رساله را که در دانشگاه تصویب شده برای فراخوان ارسال نماید.

(برای بررسی دقیق‌تر به دستورالعمل‌های بنیاد ملی علم ایران مراجعه فرمایید ).

 

فایل‌های پیوست

تاریخ فراخوان

این فراخوان از ۱۶ خرداد تا پایان سال ۱۴۰۳ باز می‌باشد.

مبلغ حمایت

سقف حمایت‌ها در این فراخوان ۵/۱ برابر طرح‌های عادی بنیاد ملی علم ایران است و بر اساس جدول زیر تعیین می‌شود:

 

نوع پژوهش

ارائه دهنده

سقف حمایت

جزئیات حمایت

طرح پژوهشی

عضو هیئت‌علمی

۳۷۵ میلیون تومان

● هزینه‌های اجرای طرح تا سقف تعیین شده

● تا ۲۰ درصد از هزینه طرح می‌تواند حق‌التحقیق عضو یا اعضای هیئت‌علمی مسئول و همکار طرح باشد.

● میزان حمایت از طرح در فرایند داوری تعیین می‌شود.

رساله دکتری

دانشجوی دکتری تخصصی و استاد راهنما

۲۴۵ میلیون تومان

● ۲۰۰ میلیون تومان حمایت از دانشجو

● تا ۴۵ میلیون تومان جهت کمک به تأمین هزینه‌های طرح

طرح پسادکتری

فارغ‌التحصیل دکتری با شرایط دستورالعمل بنیاد ملی علم و استاد مسئول

۴۲۰ میلیون تومان

● ۲۵۰ میلیون تومان حق‌الزحمه محقق پسادکتری

● تا ۵۳ میلیون تومان حق‌التحقیق استاد

● تا ۱۵۳ میلیون تومان جهت هزینه‌های مواد و تجهیزات

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شیوه ثبت نام و ارسال درخواست

پژوهشگران گرامی جهت ثبت‌نام می‌توانند به سامانه کایپر مراجعه و از طریق بخش متقاضیان/ پژوهشگران اقدام نمایند. درصورتی‌که در این سامانه پروفایل مشخصات فردی ندارید، ابتدا ثبت‌نام نموده و سپس به‌وسیله نام کاربری (Email) و رمز عبور اعطا شده وارد سامانه شوید. پس از ورود در بخش ارسال طرح جدید می‌توانید از کارتابل ویژه آبادیران (محرومیت زدایی) اقدام به ارسال طرح پسادکتری نمایید. ‌

 

مسئول پاسخگویی

پس از مطالعه توضیحات فراخوان و آیین‌نامه‌های مربوطه در پورتال بنیاد علم، در صورت داشتن ابهام یا سؤال می‌توانید از پروفایل خود در سامانه کایپر اقدام به ارسال تیکت برای  خانم دکتر اسما میرزایی نموده یا در ساعات اداری با شماره ۸۲۱۶۱۱۵۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

کلمات کلیدی
مصطفی رئوفی
تهیه کننده:

مصطفی رئوفی