در راستای تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده دانشگاه سمنان انجام شد.

همزمان با هفته ملی پژوهش و فناوری؛ آئین نجم (نکوداشت جایگاه محققان) در دانشگاه سمنان برگزار شد.

همزمان با هفته ملی پژوهش و فناوری آئین نجم (نکوداشت جایگاه محققان ) با حضور استاندار و فرماندار سمنان، مسئولان دستگاه های اجرایی و اعضای هیات علمی دانشگاه سمنان در تالار همایش های بین المللی شهید حاج قاسم سلیمانی این دانشگاه برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان ؛ استاندار سمنان در این آئین گفت : برداشتن موانع و حل مشکلات جامعه و نیز توسعه فرهنگی، صنعتی و اقتصادی نیازمند پژوهش و تحقیق است.

سید محمد رضا هاشمی با اشاره به اهمیت تحقیق و پژوهش و استفاده از یافته های علمی  افزود :  برخی از واحد های صنعتی استان که با دانشگاه و پژوهشگران تعامل داشته اند رشد تولید را تجربه کرده اند و برعکس واحد های تولیدی که علی رغم داشتن مواد اولیه و نیروی کار ارتباط با پژوهشگران نداشته اند منجر به رکود شده اند .

استاندار سمنان تصریح کرد : با وجود پژوهشگر یک دهم درصد برتر  دنیا ، دانشگاه سمنان نه‌ تنها در کشور بلکه در فراتر از مرزهای جغرافیایی نیز حرفی برای گفتن دارد .
 سید محمد رضا هاشمی با اشاره به کسب رتبه سوم استان  در حوزه اقتصادی در کشور آن هم  بدون داشتن نفت و بندر بعد از استان های هرمزگان و بوشهر گفت :  با داشتن معادن و صنایع رشد ۵/۲ درصدی اقتصادی را با کمک شرکت های دانش بنیان بدست آورده ایم.

وی نرخ بیکاری استان را  ۵/۷ درصد اعلام کرد و گفت :  دغدغه اصلی ما اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی است و پارک های علم و فناوری و  شرکت های دانش بنیان بهترین مکان برای ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند .

استاندار سمنان ، کمبود آب و جوانی جمعیت را از جمله مشکلات استان برشمرد و خواستار کمک پژوهشگران برای ارائه طرح های پژوهشی برای رفع آنها شد .

هاشمی خاطر نشان کرد : استان سمنان در حوزه گردشگری فرصت طلایی دارد و با توجه به عبور سالانه بیش از ۱۵ میلیون مسافر از استان ، به دنبال افزایش زمان ماندگاری مسافر در این استان هستیم که پژوهشگران نیز در این زمینه می توانند یاری گر ما باشند .
دکتر سعدالدین رئیس دانشگاه سمنان در آئین نجم:برای  بستر سازی جهت تجاری سازی یافته های پژوهشی به ویژه فناوری های نوین و برقراری ارتباط سازنده میان پژوهشگران و فناوران با جامعه و صنعت تلاش می شود

رئیس دانشگاه سمنان نیز در این آئین با بیان اینکه حبس پژوهش ها در داخل دانشگاه ها  و پارک های علم و فناوری چیزی را عاید دانشگاه و جامعه نخواهد کرد گفت :  جریان علم اهمیت ویژه ای دارد و در رشد اقتصاد حاصل از فناوری نقش مهمی دارد .

دکتر سیف الله سعدالدین اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه ها را از دغدغه های دانشگاه سمنان است برشمرد و گفت : در این خصوص در حال برنامه ریزی هستیم و هدف گذاری هایی انجام شده است .

دکتر سعدالدین با بیان اینکه تا یکسال آینده در تمام دانشکده ها مرکز فناوری و نوآوری ایجاد می شود گفت : افزایش جذب دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی و نیز جذب دانشجویان بین المللی یکی از دغدغه های تیم مدیریتی دانشگاه سمنان است .

رئیس دانشگاه سمنان افزود : در جهت تامین مسکن دانشگاهیان دانشگاه سمنان ۲۵ هکتار زمین اختصاص یافته است .

دکتر سعدالدین با بیان اینکه در حال حاضر چهار ترم از طلب اساتید حق التدریس پرداخت شده و مابقی نیز به زودی پرداخت می شود ار افزایش سه برابری گرنت پژوهشی اعضای هیات علمی نیز خبر داد .

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان نیز در این آئین گفت :68 فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت در سه سال اخیر از سوی اعضای هات علمی انجام شده که حدود 50 درصد از این فرصت های مطالعاتی به قرار داد ختم شده است .

دکتر محمد حسین احسانی افزود : در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت مرکز هدایت شغلی و کاریابی با اخذ مجوزها راه اندازی شده  و سامانه جاب مورد استفاده دانشجویان قرار گرفته و سامانه تخصصی است و تا کنون حدود 500 دانشجو استقبال کردند و تخصص های خود را در این سامانه بارگذاری کردند و راه ارتباطی خوبی با صنعت و سرمایه گذاران است .

وی با بیان اینکه برای اولین بار تعداد طرح های پژوهشی دانشگاه سمنان سه رقمی شده افزود :   25 درصد اعضای هیات علمی در قالب ارتباط با جامعه و صنعت فعالیت دارند .

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه سمنان گفت : در رتبه بندی تایمز رشد خوبی داشتیم و تلاش داریم به رتبه زیر هزار برسیم و در چند موضوع زیر هزار هستیم .

دکتر احسانی اظهار داشت : در حوزه شانگهای و رتبه بندی موضوعی آن دانشکده های مختلفی در این رتبه بندی حضور دارند .

وی با بیان اینکه تا کنون 800 مقاله در سامانه پویا وارد شده خواستار افزایش تعداد مقالات کیفی از سوی اعضای هیات علمی شد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان گفت : امسال  45 پژوهشگر پسادکتری داریم که رشد خوبی در این زمینه داشتیم .

دکتر احسانی از کسب رتبه اول آزمایشگاه مرکزی دانشگاه سمنان در استان خبر داد و گفت : علی رغم مشکلات مالی موجود حدود هشت میلیارد از محل اعتبارات شبکه شاعا وشبکه راهبردی برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی اختصاص یافته که در تقویت آزمایشگاه مرکزی موثر است .

وی گفت : در حوزه پژوهشگران پر استناد ( ISC )صد در صد رشد داشتیم و بانوان ما در لیست پژوهشگران پر استناد موثر کشوری هستند .

 مدیر مرکز فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی دانشگاه سمنان نیز از راه اندازی سامانه ویترین دانشگاه به آدرس https://vitrin.semnan.ac.ir/ خبر داد و گفت : در این سامانه آخرین مقالات و اعضای هیات علمی برتر دانشگاه به همراه معرفی کامل و مقالات آنان بارگذاری شده است .

علیرضا نعیمی صدیق همچنین از راه اندازی  سامانه پژوهشی دانشگاه سمنان (سیما) سامانه مدیریت یکپارچه آثار خبر داد و گفت : در این سامانه نمودارهای علم سنجی ، گوگل اسکولارها در سالهای اخیر ، نمودار ها و مقالات دانشکده ها بارگذاری و به دنبال ثبت اتوماتیک امتیازبندی در این سامانه هستیم.

وی گفت : ثبت درخواست تالیف و ترجمه تا داوری نیز در این سامانه انجام می شود.

در این آئین از دو محصول شرکتهای پارک علم و فناوری  دانشگاه سمنان نیز رونمایی شد.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان گفت : این محصولات آلومینو سیلیکات متخلخل محصول شرکت  دانش بنیان نانو ترکیب سمن آرا و سامانه آموزشی یادپرداز محصول شرکت گسترش پردازش های نوین است .

داود مداح افزود : آلومینو سیلیکات متخلخل می تواند نقش یک جاذب استراتژیک را در صنایع ایفا نماید.

به گفته وی ، سامانه آموزشی یادپرداز نیز با هدف آموزش کلمات زبان انگلیسی با تکنیک های جدید بازیوارسازی و هوش مصنوعی راه اندازی شده است.

همچنین در این آئین از 86 پژوهشگر، فناور، خیر و واقف علم و فناوری، کارفرمایان برتر ، دانشکده های برتر و  شرکت های برگزیده پارک علم و فناوری تجلیل شد.

کلمات کلیدی
مصطفی رئوفی
تهیه کننده:

مصطفی رئوفی

تصاویر

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -