در راستای آشنایی اعضای هیأت علمی جدید الاستخدام با مجموعه قوانین و مقررات پژوهشی برگزار شد

کارگاه آموزشی آشنایی با بخش های مختلف مدیریت امور پژوهشی دانشگاه

 کارگاه آموزشی آشنایی با بخش های مختلف مدیریت امور پژوهشی دانشگاه

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان از برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با بخش های مختلف مدیریت امور پژوهشی دانشگاه ویژه اعضای هیأت علمی جدیدالاستخدام دانشگاه خبر داد.

به گزارش رابط خبری حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان؛ دکتر محمد حسین احسانی با اعلام این خبر گفت: معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه همواره اهتمام دارد نسبت به تبیین امور پژوهشی برای اعضای هیأت علمی جدیدالاستخدام به منظور راهبری، برنامه ریزی و سیاست گذاری بهتر اهداف مورد نظر اقدام نماید.
دکتر احسانی عنوان داشت: در این کارگاه آموزشی خانم دکتر کیانا پیوندی مدیر امور پژوهشی دانشگاه با تأکید بر اولویت های اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، هدف دانشگاه سمنان را توسعه جامع دانش بنیان دانشگاه سمنان عنوان داشتند.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه به اولویت های تحقیقاتی دانشگاه که باید در برنامه 5 ساله اعضای هیأت علمی مورد عنایت قرار گیرد اشاره کرد و حوزه های انرژی، آب و محیط زیست، صنعت شامل: (فرآورده های مواد معدنی، قطعات خودرو، گردشگری، صنایع مستقر استان)، علوم داده و علوم انسانی را از اولویت های اصلی تحقیقاتی دانشگاه بر شمردند.
 دکتر پیوندی در ادامه از اعضای هیأت علمی جدید الاستخدام درخواست کرد نسبت به تنوع در انجام فعالیت های پژوهشی و فناوری توجه داشته و همواره تلاش نمایند نسبت به تولید دستاوردهای اثر گذار در سطح دانشگاه، جامعه و صنعت پویا باشند.

وی تأکید کرد: تولید مقالات با کیفیت، اجرای طرح های پژوهشی، انتشار کتاب، شرکت در دوره های فرصت مطالعاتی، ثبت اختراع و تأییدیه علمی، ایجاد هسته های فناور و تأسیس شرکت های دانش بنیان برخی از فعالیت های پژوهشی و فناوری است که انتظار می رود اعضای هیأت علمی در این خصوص فعال باشند.

دکتر پیوندی در ادامه فعال بودن پروفایل های اعضای هیأت علمی در اسکاپوس، گوگل اسکالر، لینکدین و ریسرچ گیت را یکی از عوامل مهم برای معرفی پژوهشگر در سطح ملی و بین المللی برشمرد و اذعان داشت این اقدام باعث می شود میزان رؤیت پذیری اعضای هیأت علمی دانشگاه افزایش یابد. 

مدیر امور پژوهش دانشگاه پایبندی به اخلاق پژوهش را مطرح داشت و ضمن درخواست از اعضای هیأت علمی جدید الاستخدام به مطالعه و آشنایی کامل با شیوه نامه اجرایی بررسی تخلفات پژوهشی دانشگاه تأکید کرد اعضای هیأت علمی دانشگاه بر روند فعالیت های پژوهشی و فناوری که با همکاری دانشجویان انجام می شود نظارت کامل داشته باشند.

دکتر پیوندی ضرورت رعایت موازین اخلاق در پژوهش را با اهمیت توصیف کرد و ادامه داد: متأسفانه در مواردی که این اصل مورد عنایت قرار نگرفته است باعث شده مقالات فاقد اعتبار و دارای پیامد منفی منتشر شود که برای اعضای هیأت علمی مشکلاتی را در بر داشته است و در نهایت در رتبه بندی های معتبر ملی و بین المللی دانشگاه نیز اثرات نامطلوبی را به دنبال داشته است.

گفتنی است: در این کارگاه آموزشی هر یک از کارشناسان مدیریت امور پژوهشی شرح وظایف خود را به اعضای حاضر در کارگاه ارائه و در نهایت به سولات مطرح شده توسط اعضاء پاسخ داده شد.

شایان ذکر است طی 2 سال گذشته این سومین کارگاه آموزشی است که با همت مدیریت و همکاران معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان برگزار شده است.

کلمات کلیدی
مصطفی رئوفی
تهیه کننده:

مصطفی رئوفی