در راستای تولید، خدمت، ثروت و سرمایه از دانش در دانشگاه سمنان حاصل شد

گواهینامه آزمایشگاه معتمد خاک شناسی دانشکده کویرشناسی دانشگاه سمنان صادر شد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان از انتخاب آزمایشگاه خاک شناسی این دانشگاه به عنوان آزمایشگاه معتمد محیط زیست خبر داد.

به گزارش رابط خبری حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان؛ دکتر محمد حسین احسانی با اعلام این خبر گفت: آزمایشگاه خاک شناسی دانشکده کویرشناسی دانشگاه سمنان بر اساس گواهینامه صادر شده اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان موفق شده است از اول اسفند ماه 1402 به مدت 2 سال به عنوان آزمایشگاه معتمد با رعایت تمامی دستورالعمل ها، قوانین و مقررات در پایش آلودگی محیط زیست فعالیت نماید.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تصریح کرد: آزمایشگاه خاک شناسی دانشکده کویرشناسی دانشگاه سمنان با هدف سامان دهی امکانات و تجهیزات مورد نیاز گروه های مختلف آموزشی و پژوهشی، بهره وری بهینه از امکانات، ایجاد ارتباط بیشتر میان پژوهشگران و فناوران و با در نظر گرفتن فرصت ها برای پاسخ دهی به نیاز متقاضیان منطقه ای و ملی موفق به دریافت گواهینامه معتمد محیط زیست شده است.

عضو هیأت رئیسه دانشگاه سمنان افزود:  خدمات این آزمایشگاه در بخش خاک شامل اندازه گیری 12 پارامتر اساسی درصد رطوبت، درصد اشباع،  pH، EC، چگالی ذرات، مواد آلی، افت حرارتی، TNV، کلراید، سولفات، کلسیم و پتاسیم می باشد، که مورد تأیید این اداره کل قرار گرفته است.

دکتر احسانی با اشاره به تأیید اندازه گیری 2 پارامتر سدیم و پتاسیم در بخش شیمی ادامه داد:  اندازه گیری 8 پارامتر مهم در بخش فلزات سنگین شامل:  Al, Co, Cr,Cu,Fe, Mn,V و Zn از قابلیت های معتبر و تأیید شده در این آزمایشگاه محسوب می شود، که در عرصه کشاورزی و منابع طبیعی اهمیت بسزایی دارد.

 

گفتنی است:

این آزمایشگاه در سال 1393 برای انجام آزمایش‌های پایه¬ای خاکشناسی، آزمایش¬های نفوذ پذیری و تعیین خصوصیات هیدرولیکی خاک تأسیس و راه اندازی شده است. این آزمایشگاه در حال حاضر در دو بخش تعیین خصوصیات شیمیایی و فیزیکی خاک فعال می‌باشد.

 

 دریافت اطلاعات بیشتر از آزمایشگاه خاک شناسی

https://centrallab.semnan.ac.ir/labs/30

بیشتر بدانیم ...

آزمایشگاه معتمد محیط زیست چیست؟

 به وجود آمدن و استفاده از فناوری های جدید و پیچیده علاوه بررفاه و آسایش سبب به وجود آمدن مشکلات و آسیب های مختلف نیز گردیده است. انواع مواد آلوده کننده‌ی محیط از مسائل بسیار مهم و قابل توجه است که نه فقط زندگی انسان، بلکه بسیاری از موجودات زنده دیگر را که نقش مهمی در چرخه حیات دارند به خطر انداخته است. با بررسی و شناخت هرچه بیشتر این عوامل آلوده کننده و خطرناک و کنترل نمودن آن با برنامه ریزی های درست می توانیم تأثیر بسزایی نسبت به جلوگیری از آسیب دیدن محیط زیست پیرامون خود داشته باشیم.

این امر نیز نیازمند مطالعه، شناخت و درک هرچه بیشتر و بهتر موضوعات زیست محیطی می باشد و تأثیر بسزایی در کنترل بحران ها و مشکلات زیست محیطی  دارد. حضور و تجمع این مواد آلوده کننده اکثراً ناشی از فعالیت های انسانی است که به صورت پساب های خانگی، صنعتی، مواد زائد جامد و بخارات آلاینده است که عمدتاً حاوی مواد سمی آلی و معدنی است. در این بین برای بررسی این اثرات و شناسایی عوامل آلاینده و ارائه راهکارهای علمی و همینطور انجام آزمایش های زیست محیطی وجود و ضرورت آزمایشگاه معتمد محیط زیست امری قطعی و لازم می باشد.

 

 

کلمات کلیدی
مصطفی رئوفی
تهیه کننده:

مصطفی رئوفی

تصاویر

 -  -  -